Aars Svømmeklub vil motivere flere voksne til at motionere i vand

AARS: Aars Svømmeklub åbner i lighed med en række andre danske svømmeklubber bassinet for gratis voksentræning i uge 3.

Klubben vil gerne motivere flere voksne til at motionere i vand, så derfor kan alle voksne her midt i januar prøve klubbens voksenhold i forbindelse med den landsdækkende Swim Week og se, om det er noget for dem.

- Der er blandt andet mulighed for at få pudset sine svømmefærdigheder af indenfor forskellige stilarter - eller blive tryg ved vandet på vores hold for nybegyndere, hvis du har vandskræk, nævner formand for Aars Svømmeklub Jimmy Krøier Sørensen.

Er man mere til gymnastik og fitness i vand, er der bl. a. tilbud om vandgymnastik, Aqua Fitness og Aqua Circle.

Aars Svømmeklub tilbyder også fitness på vand i form af AquaBase og FloatFit-træning, og dertil kommer discipliner som Aqua Spinning og udspring.

- Med andre ord er der faktisk ingen undskyldning for ikke at kigge forbi svømmehallen til Swim Week i uge 3. Klubbens trænere står glade og forventningsfulde klar til at tage imod dig, erklærer Jimmy Krøier Sørensen.

De enkelte holdtider kan nærmere studeres på Aars Svømmeklubs hjemmeside.

Del på Facebook Del på Twitter Del på mail
Henter...